SSI Technologies Inc P51-200-S-W-I36-4.5OVP-000-000
P51-200-S-W-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-S-W-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-S-W-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-S-W-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-S-W-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-S-W-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-S-W-I36-4.5OVP-000-000
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-S-W-I36-4.5OVP-000-000
P51-200-S-W-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-S-W-I36-4.5OVP-000-000
RES MO 1/2W 0.33 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 8POS DL SMD AU datasheet.pdf
20C MTA156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
ARS RELAY datasheet.pdf
1016 TB SP CL PARALLEL/T datasheet.pdf
TWEEZER METER PEN datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
15000UF 63V 50X105MM 85C 20000H datasheet.pdf