SSI Technologies Inc P51-200-S-Z-MD-4.5OVP-000-000
P51-200-S-Z-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-S-Z-MD-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-S-Z-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-S-Z-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-S-Z-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-S-Z-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-S-Z-MD-4.5OVP-000-000
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-S-Z-MD-4.5OVP-000-000
P51-200-S-Z-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-S-Z-MD-4.5OVP-000-000
SWITCH BASIC SPDT 5A SOLDER 125V datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2064G/H2728TR 6" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-SOIC datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .600 42POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16-DIP datasheet.pdf
C/A SM ST TO LC DUP 5M1 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 2.34M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 630VDC RDL datasheet.pdf