SSI Technologies Inc P51-2000-A-AF-D-5V-000-000
P51-2000-A-AF-D-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-A-AF-D-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 2000PSI 9/16-18 UNF 1-5V
Datasheet Download
P51-2000-A-AF-D-5V-000-000.pdf
Availability of P51-2000-A-AF-D-5V-000-000
QUANTITY
P51-2000-A-AF-D-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-A-AF-D-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-A-AF-D-5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 9/16" (14.29mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-A-AF-D-5V-000-000
Related LinksP51-2000-A-AF, P51-2000-A-AF-D-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-2000-A-AF-D-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-A-AF-D-5V-000-000
NUT DRIVER HEX SOCKET 5/32" datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 500A AC/DC datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 7GHZ 16QFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 8.6A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
FRICTION LATCH HDR SNGL datasheet.pdf
TV 46C MIXED SKT RECP datasheet.pdf
33UF 100V 8X11,5 datasheet.pdf