SSI Technologies Inc P51-2000-A-AF-M12-5V-000-000
P51-2000-A-AF-M12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-A-AF-M12-5V-000-000
Brief Description
SENS 2000PSI 9/16-18 UNF 1-5V
Datasheet Download
P51-2000-A-AF-M12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-2000-A-AF-M12-5V-000-000
QUANTITY
P51-2000-A-AF-M12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-A-AF-M12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-A-AF-M12-5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 9/16" (14.29mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-A-AF-M12-5V-000-000
P51-2000-A-AF-M12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-A-AF-M12-5V-000-000
IC DAC 14BIT 5V SERIAL 8-DIP datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.710" UNIV datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
500 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf