SSI Technologies Inc P51-2000-A-AF-P-5V-000-000
P51-2000-A-AF-P-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-A-AF-P-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 2000PSI 9/16-18 UNF 1-5V
Datasheet Download
P51-2000-A-AF-P-5V-000-000.pdf
Availability of P51-2000-A-AF-P-5V-000-000
QUANTITY
P51-2000-A-AF-P-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-A-AF-P-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-A-AF-P-5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 9/16" (14.29mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-A-AF-P-5V-000-000
Related LinksP51-2000-A-AF, P51-2000-A-AF-P-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-2000-A-AF-P-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-A-AF-P-5V-000-000
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN FFC CIC RCPT 20POS 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1100MM X 400M datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LI-ION 12SON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
DIODE AVALANCH 1KV 1.6A TO277A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf