SSI Technologies Inc P51-2000-A-C-I12-4.5OVP-000-000
P51-2000-A-C-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-A-C-I12-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 2000PSI M12-1.5 6G 4.5V
Datasheet Download
P51-2000-A-C-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-2000-A-C-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-2000-A-C-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-A-C-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-A-C-I12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-A-C-I12-4.5OVP-000-000
P51-2000-A-C-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-A-C-I12-4.5OVP-000-000
FT ROBUST WITHOUT LCD datasheet.pdf
IC POE 802.3AF PD W/REG 16-DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
84211 JE/G END CAP-PAIR datasheet.pdf
CONN HOUSING GVH 3POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBACK PWM 16-TQFN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 200MW 1005 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf