SSI Technologies Inc P51-2000-A-I-I12-4.5OVP-000-000
P51-2000-A-I-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-A-I-I12-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 2000PSI 7/16-20UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-2000-A-I-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-2000-A-I-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-2000-A-I-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-A-I-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-A-I-I12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-A-I-I12-4.5OVP-000-000
P51-2000-A-I-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-A-I-I12-4.5OVP-000-000
MOSFET N-CH 100V 22A D2PAK datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 32VAC/VDC 3AB 3AG datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 3.9K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 30POS .050 SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP TO8 datasheet.pdf
FLEXWIRE PRIMARY-8/ L datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf