SSI Technologies Inc P51-2000-A-N-D-4.5V
P51-2000-A-N-D-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-A-N-D-4.5V
Brief Description
SENSOR 2000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-2000-A-N-D-4.5V.pdf
Availability of P51-2000-A-N-D-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-2000-A-N-D-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-A-N-D-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-2000-A-N-D-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-A-N-D-4.5V
Related LinksP51-2000-, P51-2000-A-N-D-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-2000-A-N-D-4.5V Details Description
Related parts for P51-2000-A-N-D-4.5V
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OPAMP LOG 15MHZ 16VQFN datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X8 GRN 2MA TH datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 330K OHM 1506 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf