SSI Technologies Inc P51-2000-A-N-I36-4.5OV
P51-2000-A-N-I36-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-A-N-I36-4.5OV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 2000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-2000-A-N-I36-4.5OV.pdf
Availability of P51-2000-A-N-I36-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-2000-A-N-I36-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-A-N-I36-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-2000-A-N-I36-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-A-N-I36-4.5OV
Related LinksP51-2000-A-, P51-2000-A-N-I36-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-2000-A-N-I36-4.5OV Details Description
Related parts for P51-2000-A-N-I36-4.5OV
RES SMD 806 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 8.2K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 25-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf