SSI Technologies Inc P51-2000-A-R-D-20MA-000-000
P51-2000-A-R-D-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-A-R-D-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 2000PSI M12-1.0 6G 4-20MA
Datasheet Download
P51-2000-A-R-D-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-2000-A-R-D-20MA-000-000
QUANTITY
P51-2000-A-R-D-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-A-R-D-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-A-R-D-20MA-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-A-R-D-20MA-000-000
Related LinksP51-2000-A-R-, P51-2000-A-R-D-20MA-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-2000-A-R-D-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-A-R-D-20MA-000-000
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SOIC datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 1% datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CA,50,MTRJ-ST datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf