SSI Technologies Inc P51-2000-A-R-M12-5V-000-000
P51-2000-A-R-M12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-A-R-M12-5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENS 2000PSI M12-1.0 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-2000-A-R-M12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-2000-A-R-M12-5V-000-000
QUANTITY
P51-2000-A-R-M12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-A-R-M12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-A-R-M12-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-A-R-M12-5V-000-000
Related LinksP51-2000-A-R-, P51-2000-A-R-M12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-2000-A-R-M12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-A-R-M12-5V-000-000
IDC CABLE - MPL64K/MC64G/MPL64K datasheet.pdf
RES 270K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 2.7A 3SSOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUNCH RD 37.OMM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 120 NF 10% 2500VDC RAD datasheet.pdf