SSI Technologies Inc P51-2000-A-R-MD-5V-000-000
P51-2000-A-R-MD-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-A-R-MD-5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 2000PSI M12-1.0 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-2000-A-R-MD-5V-000-000.pdf
Availability of P51-2000-A-R-MD-5V-000-000
QUANTITY
P51-2000-A-R-MD-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-A-R-MD-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-A-R-MD-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-A-R-MD-5V-000-000
Related LinksP51-2000-A-R-, P51-2000-A-R-MD-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-2000-A-R-MD-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-A-R-MD-5V-000-000
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS SP-NO 100MA 4-SOP datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PTC RESET 15V 1.25A SMD 2920 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 304VC SMC datasheet.pdf
RES 16 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR datasheet.pdf