SSI Technologies Inc P51-2000-A-R-MD-5V-000-000
P51-2000-A-R-MD-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-A-R-MD-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 2000PSI M12-1.0 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-2000-A-R-MD-5V-000-000.pdf
Availability of P51-2000-A-R-MD-5V-000-000
QUANTITY
P51-2000-A-R-MD-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-A-R-MD-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-A-R-MD-5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-A-R-MD-5V-000-000
Related LinksP51-2000-A-R-, P51-2000-A-R-MD-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-2000-A-R-MD-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-A-R-MD-5V-000-000
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR NON-INVERT 4DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BATT NIMH 1.2V AA 2AH datasheet.pdf