SSI Technologies Inc P51-2000-S-AA-I12-4.5OVP-000-000
P51-2000-S-AA-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-S-AA-I12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-2000-S-AA-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-2000-S-AA-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-2000-S-AA-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-S-AA-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-S-AA-I12-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-S-AA-I12-4.5OVP-000-000
P51-2000-S-AA-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-S-AA-I12-4.5OVP-000-000
IC REG LDO ADJ 1.5A D2PAK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
RES MO 1W 5.1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 230V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf