SSI Technologies Inc P51-2000-S-AA-M12-5V-000-000
P51-2000-S-AA-M12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-S-AA-M12-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 2000PSIS 7/16 UNF 5V
Datasheet Download
P51-2000-S-AA-M12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-2000-S-AA-M12-5V-000-000
QUANTITY
P51-2000-S-AA-M12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-S-AA-M12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-S-AA-M12-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-S-AA-M12-5V-000-000
P51-2000-S-AA-M12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-S-AA-M12-5V-000-000
DIODE MODULE 3.2KV 910A DO200AB datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3.5MHZ RRO 16LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 117MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC P600 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 5.44A (Switch) eSIP-7F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf