SSI Technologies Inc P51-2000-S-F-M12-20MA-000-000
P51-2000-S-F-M12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-S-F-M12-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT 4-20 MA
Datasheet Download
P51-2000-S-F-M12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-2000-S-F-M12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-2000-S-F-M12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-S-F-M12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-S-F-M12-20MA-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-S-F-M12-20MA-000-000
P51-2000-S-F-M12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-S-F-M12-20MA-000-000
SENS OPTO SLOT 3MM TRANS SNAP-IN datasheet.pdf
CONTACT SKT 8-10AWG CRIMP SILVER datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 12 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DRPEG 30AU V0 22 C datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf