SSI Technologies Inc P51-2000-S-N-I36-5V
P51-2000-S-N-I36-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-S-N-I36-5V
Brief Description
SENSOR 2000PSIS 1.2 UNF 5V 36"
Datasheet Download
P51-2000-S-N-I36-5V.pdf
Availability of P51-2000-S-N-I36-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-2000-S-N-I36-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-S-N-I36-5V
Internal Part NumberEIS-P51-2000-S-N-I36-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-S-N-I36-5V
Related LinksP51-2000-, P51-2000-S-N-I36-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-2000-S-N-I36-5V Details Description
Related parts for P51-2000-S-N-I36-5V
RIVET BLIND 0.250" ALUM NATURAL datasheet.pdf
IC OSC UP/DWN CNTR 2MHZ 28-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 22POS STR TIN datasheet.pdf
IC LIMITING AMP QSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP POLY 150UF 0.2 10V SMD datasheet.pdf