SSI Technologies Inc P51-2000-S-N-MD-5V
P51-2000-S-N-MD-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-S-N-MD-5V
Brief Description
SENSOR 2000PSIS 1.2 UNF 5V MINI
Datasheet Download
P51-2000-S-N-MD-5V.pdf
Availability of P51-2000-S-N-MD-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-2000-S-N-MD-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-S-N-MD-5V
Internal Part NumberEIS-P51-2000-S-N-MD-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-S-N-MD-5V
Related LinksP51-2000-, P51-2000-S-N-MD-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-2000-S-N-MD-5V Details Description
Related parts for P51-2000-S-N-MD-5V
WIRE WW 30AWG YELLOW 5" 50PC/PK datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.8A 8WSON datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 50PPM DWN SPRD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 13M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 3W DO216AA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 3A CPH6 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf