SSI Technologies Inc P51-2000-S-N-P-4.5V
P51-2000-S-N-P-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-S-N-P-4.5V
Brief Description
SENSOR 2000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-2000-S-N-P-4.5V.pdf
Availability of P51-2000-S-N-P-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-2000-S-N-P-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-S-N-P-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-2000-S-N-P-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-S-N-P-4.5V
Related LinksP51-2000-, P51-2000-S-N-P-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-2000-S-N-P-4.5V Details Description
Related parts for P51-2000-S-N-P-4.5V
DIODE ARRAY GP 200V 8A TO220FP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 10A POWERDI5 datasheet.pdf
CONN MINI-DIN 4PIN R/A SLIM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TUBING PVC CLR 50' datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP FLOA G ZINC datasheet.pdf