SSI Technologies Inc P51-300-A-AF-MD-4.5OVP-000-000
P51-300-A-AF-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-A-AF-MD-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI 9/16-18 UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-300-A-AF-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-300-A-AF-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-300-A-AF-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-A-AF-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-A-AF-MD-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 9/16" (14.29mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-A-AF-MD-4.5OVP-000-000
P51-300-A-AF-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-A-AF-MD-4.5OVP-000-000
REG SW 1.5V 14A HZ 12-SIP datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V TO220AB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR FC/LC/SC CONN datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL SWITCH SPDT HMC347 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf