SSI Technologies Inc P51-300-A-N-D-5V
P51-300-A-N-D-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-A-N-D-5V
Brief Description
SENSOR 300PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V
Datasheet Download
P51-300-A-N-D-5V.pdf
Availability of P51-300-A-N-D-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-300-A-N-D-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-A-N-D-5V
Internal Part NumberEIS-P51-300-A-N-D-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-A-N-D-5V
Related LinksP51-300-, P51-300-A-N-D-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-A-N-D-5V Details Description
Related parts for P51-300-A-N-D-5V
SWITCH SLIDE 4PDT 300MA 125V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.65A 80 MOHM datasheet.pdf
IC RF SPLITTER 1:2 SGL 16-LFCSP datasheet.pdf
LED PLAT DRAGON 455NM BLUE SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 21POS datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 3A TP datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
Connector Header 20 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf