SSI Technologies Inc P51-300-A-N-MD-20MA
P51-300-A-N-MD-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-A-N-MD-20MA
Brief Description
SENSOR 300PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-300-A-N-MD-20MA.pdf
Availability of P51-300-A-N-MD-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-300-A-N-MD-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-A-N-MD-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-300-A-N-MD-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-A-N-MD-20MA
Related LinksP51-300-A, P51-300-A-N-MD-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-A-N-MD-20MA Details Description
Related parts for P51-300-A-N-MD-20MA
VARISTOR 16V 40A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES 18K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf