SSI Technologies Inc P51-300-A-N-MD-5V
P51-300-A-N-MD-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-A-N-MD-5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 300PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V
Datasheet Download
P51-300-A-N-MD-5V.pdf
Availability of P51-300-A-N-MD-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-300-A-N-MD-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-A-N-MD-5V
Internal Part NumberEIS-P51-300-A-N-MD-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-A-N-MD-5V
Related LinksP51-300-, P51-300-A-N-MD-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-A-N-MD-5V Details Description
Related parts for P51-300-A-N-MD-5V
IC OPAMP GP 350KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC AMD CORE SUPPLIES 40-TQFN datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 374 OHM 1% 20W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
FIXED IND 450NH 25A 1.1 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 8V AXIAL datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf