SSI Technologies Inc P51-300-A-O-I36-5V-000-000
P51-300-A-O-I36-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-A-O-I36-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 2B 5V
Datasheet Download
P51-300-A-O-I36-5V-000-000.pdf
Availability of P51-300-A-O-I36-5V-000-000
QUANTITY
P51-300-A-O-I36-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-A-O-I36-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-A-O-I36-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-A-O-I36-5V-000-000
Related LinksP51-300-A-O-I, P51-300-A-O-I36-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-A-O-I36-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-A-O-I36-5V-000-000
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 1A TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 56PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 100TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC DO214AB datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 56.8KHZ datasheet.pdf
Connector Socket 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 2A LFPAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf