SSI Technologies Inc P51-300-G-D-MD-20MA-000-000
P51-300-G-D-MD-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-G-D-MD-20MA-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 4-20MA
Datasheet Download
P51-300-G-D-MD-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-300-G-D-MD-20MA-000-000
QUANTITY
P51-300-G-D-MD-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-G-D-MD-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-G-D-MD-20MA-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-G-D-MD-20MA-000-000
Related LinksP51-300-G-D-M, P51-300-G-D-MD-20MA-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-G-D-MD-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-G-D-MD-20MA-000-000
FIXED IND 270UH 510MA 880 MOHM datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 0.9V ODRN 4SOP datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 48POS .100 SRT AU datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SSOP datasheet.pdf
EJECTOR BOTTOM FOR 3U CARDS datasheet.pdf
RES 1.07 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf