SSI Technologies Inc P51-300-G-F-M12-5V-000-000
P51-300-G-F-M12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-G-F-M12-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 1-5V
Datasheet Download
P51-300-G-F-M12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-300-G-F-M12-5V-000-000
QUANTITY
P51-300-G-F-M12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-G-F-M12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-G-F-M12-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-G-F-M12-5V-000-000
Related LinksP51-300-G-F-M, P51-300-G-F-M12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-G-F-M12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-G-F-M12-5V-000-000
RES SMD 0.05 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 114 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES 383K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC DUAL 8SON datasheet.pdf
CONN FFC VERT 24POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
KJA SERIES III datasheet.pdf
RELAY GEN PURP DPDT 24V datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf