SSI Technologies Inc P51-300-G-L-M12-20MA-000-000
P51-300-G-L-M12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-G-L-M12-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 4-20MA
Datasheet Download
P51-300-G-L-M12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-300-G-L-M12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-300-G-L-M12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-G-L-M12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-G-L-M12-20MA-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - M10 x 1.25
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-G-L-M12-20MA-000-000
P51-300-G-L-M12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-G-L-M12-20MA-000-000
DUCT CORNER STRIP PVC LT GY 3"H datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 5% 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BP 84POS 6COL VERT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
COPPER PARALLEL SPLICE COLO datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.55A 110 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 312.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf