SSI Technologies Inc P51-300-G-M-D-4.5V-000-000
P51-300-G-M-D-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-G-M-D-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI M10-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-G-M-D-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-300-G-M-D-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-300-G-M-D-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-G-M-D-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-G-M-D-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M10 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-G-M-D-4.5V-000-000
Related LinksP51-300-G-M-D, P51-300-G-M-D-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-G-M-D-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-G-M-D-4.5V-000-000
IC ADC SIGNAL COND 5V 24-DIP datasheet.pdf
PAPER ELECTROSTATIC 60MM X 24M datasheet.pdf
SENSR OPTO TRANS 1.27MM REFL PCB datasheet.pdf
RES 22 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
070 MLC PLUG 8P HSG datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 170 I/O 896FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
HDM EMPR155F210FK datasheet.pdf
LED 1/2" DOME GRN 12VDC LEAD datasheet.pdf