SSI Technologies Inc P51-300-G-N-D-4.5V
P51-300-G-N-D-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-G-N-D-4.5V
Brief Description
SENSOR 300PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-300-G-N-D-4.5V.pdf
Availability of P51-300-G-N-D-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-300-G-N-D-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-G-N-D-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-300-G-N-D-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-G-N-D-4.5V
Related LinksP51-300-G, P51-300-G-N-D-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-G-N-D-4.5V Details Description
Related parts for P51-300-G-N-D-4.5V
TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20-DSBGA datasheet.pdf
IC USB TO UART 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 4.5V 9W datasheet.pdf
PIVOT PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK 10A 300V 14-26AWG datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf