SSI Technologies Inc P51-300-G-N-M12-20MA
P51-300-G-N-M12-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-G-N-M12-20MA
Brief Description
SENSOR 300PSI 1.2-20UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-300-G-N-M12-20MA.pdf
Availability of P51-300-G-N-M12-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-300-G-N-M12-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-G-N-M12-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-300-G-N-M12-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-G-N-M12-20MA
Related LinksP51-300-G-, P51-300-G-N-M12-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-G-N-M12-20MA Details Description
Related parts for P51-300-G-N-M12-20MA
RES SMD 487K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SW M0-5 SGL 27A DGTL PWRSSO12 datasheet.pdf
IC CLK BUFFR CMOS OUT 32-PLCC datasheet.pdf
RES 330 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 50COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 12C 4CH 16LFCSP datasheet.pdf
CONN PWR PLUG 5.54MM LOCK IP68 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf