SSI Technologies Inc P51-300-G-R-M12-4.5OVP-000-000
P51-300-G-R-M12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-G-R-M12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-G-R-M12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-300-G-R-M12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-300-G-R-M12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-G-R-M12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-G-R-M12-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-G-R-M12-4.5OVP-000-000
P51-300-G-R-M12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-G-R-M12-4.5OVP-000-000
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS SMD VERT TIN datasheet.pdf
FAN TRAY 3 FANS 19X1.71X7.75" datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 1600V 750A TO200AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 25 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf