SSI Technologies Inc P51-300-G-R-M12-5V-000-000
P51-300-G-R-M12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-G-R-M12-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-300-G-R-M12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-300-G-R-M12-5V-000-000
QUANTITY
P51-300-G-R-M12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-G-R-M12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-G-R-M12-5V-000-000
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-G-R-M12-5V-000-000
Related LinksP51-300-G-R-M, P51-300-G-R-M12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-G-R-M12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-G-R-M12-5V-000-000
RES SMD 0.05 OHM 1% 2W J LEAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
PCI EXPRESS 36P(3.1)(G/F)BLACK datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8WSON datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4.4A 46.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf