SSI Technologies Inc P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000
P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000
P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 50W datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST 100MA 4 SOP 400V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 8-DIP datasheet.pdf
RES 50 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 5A NMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TAPECLIP 55.0MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf