SSI Technologies Inc P51-300-G-R-P-5V-000-000
P51-300-G-R-P-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-G-R-P-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-300-G-R-P-5V-000-000.pdf
Availability of P51-300-G-R-P-5V-000-000
QUANTITY
P51-300-G-R-P-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-G-R-P-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-G-R-P-5V-000-000
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-G-R-P-5V-000-000
Related LinksP51-300-G-R-, P51-300-G-R-P-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-G-R-P-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-G-R-P-5V-000-000
RES SMD 523K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 3W SMB datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
12 MTE VERT SMT HDR FULL SN-PB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 16S 19 datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf