SSI Technologies Inc P51-300-G-Z-M12-20MA-000-000
P51-300-G-Z-M12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-G-Z-M12-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 4-20MA
Datasheet Download
P51-300-G-Z-M12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-300-G-Z-M12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-300-G-Z-M12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-G-Z-M12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-G-Z-M12-20MA-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-G-Z-M12-20MA-000-000
P51-300-G-Z-M12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-G-Z-M12-20MA-000-000
KEYLOCK SW RND LAT 1X90 FORM L datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27.4K OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf