SSI Technologies Inc P51-300-S-F-P-4.5OVP-000-000
P51-300-S-F-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-S-F-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-S-F-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-300-S-F-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-300-S-F-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-S-F-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-S-F-P-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-S-F-P-4.5OVP-000-000
P51-300-S-F-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-S-F-P-4.5OVP-000-000
KNOB BLK MATTE1.00"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 2.8A 210 MOHM TH datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 64POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
MODEM V.34 SERIAL DATA 5V datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" STACKER datasheet.pdf
D4N-1D31 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 40V AXIAL datasheet.pdf