SSI Technologies Inc P51-300-S-J-I12-20MA-000-000
P51-300-S-J-I12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-S-J-I12-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSIS 3/8 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-300-S-J-I12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-300-S-J-I12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-300-S-J-I12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-S-J-I12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-S-J-I12-20MA-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-S-J-I12-20MA-000-000
P51-300-S-J-I12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-S-J-I12-20MA-000-000
IC SWITCH SPST 6MICROPAK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 10A 14V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SOD123L datasheet.pdf
CAP ALUM 66000UF 7.5V SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
DIODE RF LV VARI CAP SOD-523 datasheet.pdf
RES 750 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO216AA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf