SSI Technologies Inc P51-300-S-J-I12-4.5V-000-000
P51-300-S-J-I12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-S-J-I12-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-S-J-I12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-300-S-J-I12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-300-S-J-I12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-S-J-I12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-S-J-I12-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-S-J-I12-4.5V-000-000
P51-300-S-J-I12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-S-J-I12-4.5V-000-000
RES ARRAY 4 RES 47 OHM 0804 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT SMPS CM OVP 7DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
IC ADC DUAL 14BIT 80 MSPS 64-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
MODULE DIODE 800V 80A ADD-A-PAK datasheet.pdf