SSI Technologies Inc P51-300-S-L-I36-4.5OVP-000-000
P51-300-S-L-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-S-L-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 4.5V
Datasheet Download
P51-300-S-L-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-300-S-L-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-300-S-L-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-S-L-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-S-L-I36-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - M10 x 1.25
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-S-L-I36-4.5OVP-000-000
P51-300-S-L-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-S-L-I36-4.5OVP-000-000
CONN TERM BLK HI CURRENT 1POS datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 90W datasheet.pdf