SSI Technologies Inc P51-300-S-N-I36-4.5V
P51-300-S-N-I36-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-S-N-I36-4.5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 300PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-300-S-N-I36-4.5V.pdf
Availability of P51-300-S-N-I36-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-300-S-N-I36-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-S-N-I36-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-300-S-N-I36-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-S-N-I36-4.5V
Related LinksP51-300-S-, P51-300-S-N-I36-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-S-N-I36-4.5V Details Description
Related parts for P51-300-S-N-I36-4.5V
IC SCHMITT TRIGGER HEX 14SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 8COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF SOT89-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8SIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 195A D2-PAK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 25W datasheet.pdf