SSI Technologies Inc P51-300-S-N-I36-5V
P51-300-S-N-I36-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-S-N-I36-5V
Brief Description
SENSOR 300PSIS 1.2 UNF 5V 36"
Datasheet Download
P51-300-S-N-I36-5V.pdf
Availability of P51-300-S-N-I36-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-300-S-N-I36-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-S-N-I36-5V
Internal Part NumberEIS-P51-300-S-N-I36-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-S-N-I36-5V
Related LinksP51-300-S, P51-300-S-N-I36-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-S-N-I36-5V Details Description
Related parts for P51-300-S-N-I36-5V
SMA R/A MALE-R/A MALE RG174 24" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
HDM BP GP POLZ PN AB 30 SAU datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 600V 150A TO200AB datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT RA datasheet.pdf