SSI Technologies Inc P51-300-S-N-MD-4.5V
P51-300-S-N-MD-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-S-N-MD-4.5V
Brief Description
SENSOR 300PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-300-S-N-MD-4.5V.pdf
Availability of P51-300-S-N-MD-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-300-S-N-MD-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-S-N-MD-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-300-S-N-MD-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-S-N-MD-4.5V
Related LinksP51-300-S, P51-300-S-N-MD-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-S-N-MD-4.5V Details Description
Related parts for P51-300-S-N-MD-4.5V
IC SUPERVISOR 2.70V LOW SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC TERMINATOR PROG DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
RES 83.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG REAR 180POS 5ROW datasheet.pdf
23 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 50MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR/PWM 24VQFN datasheet.pdf
500 TB SPR CLA R/HOLE datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 330 OHM 14SOIC datasheet.pdf