SSI Technologies Inc P51-300-S-N-P-20MA
P51-300-S-N-P-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-S-N-P-20MA
Brief Description
SENSOR 300PSIS 1.2 UNF 4-20MA
Datasheet Download
P51-300-S-N-P-20MA.pdf
Availability of P51-300-S-N-P-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-300-S-N-P-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-S-N-P-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-300-S-N-P-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-S-N-P-20MA
Related LinksP51-300-S, P51-300-S-N-P-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-S-N-P-20MA Details Description
Related parts for P51-300-S-N-P-20MA
IDC CABLE-ASR60G/ AE60G / ASR60G datasheet.pdf
RES MO 1W 61.9K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 44POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X18 15NS 64-STQFP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7S 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 16V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf