SSI Technologies Inc P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000
P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000
P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000
RES SMD 357 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/SLV 6.96"LX3.14"W datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 GR SN/PB datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
CONN HOUSING FOR RJ45 JACKS datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 9 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf