SSI Technologies Inc P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000
P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000
P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-S-R-I36-4.5V-000-000
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.75A STRAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 42W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 3A TO220-5 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 0.75W datasheet.pdf