SSI Technologies Inc P51-300-S-S-P-5V-000-000
P51-300-S-S-P-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-S-S-P-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSIS 1/4NPT 5V
Datasheet Download
P51-300-S-S-P-5V-000-000.pdf
Availability of P51-300-S-S-P-5V-000-000
QUANTITY
P51-300-S-S-P-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-S-S-P-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-S-S-P-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-S-S-P-5V-000-000
Related LinksP51-300-S-S-, P51-300-S-S-P-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-S-S-P-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-S-S-P-5V-000-000
FIXED IND 2.2MH 2.4A 494 MOHM TH datasheet.pdf
CONN MALE REAR PNL MT 4POS 0.5M datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE A 37POS datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS PNL MNT SKT datasheet.pdf