SSI Technologies Inc P51-3000-A-AD-MD-5V-000-000
P51-3000-A-AD-MD-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-AD-MD-5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 1-5V
Datasheet Download
P51-3000-A-AD-MD-5V-000-000.pdf
Availability of P51-3000-A-AD-MD-5V-000-000
QUANTITY
P51-3000-A-AD-MD-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-AD-MD-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-AD-MD-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-AD-MD-5V-000-000
Related LinksP51-3000-A-AD, P51-3000-A-AD-MD-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-A-AD-MD-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-A-AD-MD-5V-000-000
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
BD1 BREATHER DRAIN BR datasheet.pdf
FUSE 440V TL CERAMIC .630A datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf