SSI Technologies Inc P51-3000-A-B-P-4.5OVP-000-000
P51-3000-A-B-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-B-P-4.5OVP-000-000
Datasheet Download
P51-3000-A-B-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-3000-A-B-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-3000-A-B-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-B-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-B-P-4.5OVP-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-B-P-4.5OVP-000-000
P51-3000-A-B-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-A-B-P-4.5OVP-000-000
RES SMD 19.6 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER R/A TIN 22POS datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf