SSI Technologies Inc P51-3000-A-C-D-20MA-000-000
P51-3000-A-C-D-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-C-D-20MA-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4-20MA
Datasheet Download
P51-3000-A-C-D-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-3000-A-C-D-20MA-000-000
QUANTITY
P51-3000-A-C-D-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-C-D-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-C-D-20MA-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-C-D-20MA-000-000
Related LinksP51-3000-A-C-, P51-3000-A-C-D-20MA-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-A-C-D-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-A-C-D-20MA-000-000
JACK PC PHONO WHITE datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX SOFTWARE SELECTBL 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
BOOT MOLDED R/A SIZE 42 W/LIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 10pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 17VC SOT323 datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf