SSI Technologies Inc P51-3000-A-C-P-4.5OVP-000-000
P51-3000-A-C-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-C-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-A-C-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-3000-A-C-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-3000-A-C-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-C-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-C-P-4.5OVP-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-C-P-4.5OVP-000-000
P51-3000-A-C-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-A-C-P-4.5OVP-000-000
CONN RING 16-22 AWG #6 D-GRIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48V datasheet.pdf
CABLE RG6/U W/F-CONN WHITE 100' datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 1200 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf